Utlåning av amatör med dubbel bosättning

Godkända avtal 2021

Inför säsongstarten 2008 infördes rätten för amatörer att representera två (2) föreningar.
Förutsättningen för denna överenskommelse är att spelaren innehar status som amatör samt att han eller hon innehar "dubbel bosättning på icke pendlingsbart avstånd".
OBSERVERA att utlåningen gäller endast seriespel - ej cuper, DM eller liknande tävlingar.
OBSERVERA även att fr o m säsongen 2012 äger resp distrikt rätt att själva avgöra om man godkänner dessa avtal, eller ej.
En förutsättning för att en spelare ska beviljas rätten att representera 2 föreningar är således att de BÅDA aktuella distrikten godkänner utlåningen.

2021 års säsong

Här presenteras just nu aktuella och godkända ansökningar

Namn, personnummer, Moderföreining, Lånande förening, tid

  • Maximilian Sjöström, 960213, AC Studenterna, Ladu Sur FC (Stockholm), 22/3 - 14/11
  • Lukas Johnsson, 990223, Hjulsbro IK, Viby IF (Skåne), 25/3 - 14/11
  • Hillevi Fredriksson, 990713, AC Studenterna, Kalmar Södra IF (Småland), 28/4 – 14/11

  • Filip Andersson, 20000129, LiU AIF FK, IF Hallby FK (Småland), 3/5 – 14/11
  • Jonatan Kentson, 19940115, LiU AIF FK, IF Hallby FK (Småland), 3/5 – 14/11
  • Hilda Samuelsson, 19981004, Lotorps IF, Lunds BK (Skåne), 3/5 – 14/11

  • Alexandra Olsson, 20020829, Tranås FF (Småland), Åtvidabergs FF, 4/5-14/11
  • Manda Pettersson, 000224, Ramdala IF (Blekinge), BK Kenty, 17/5 – 14/11
  • Matilda Nyberg, 19990421, Lindhagen FF (Stockholm), LiU AIF, 26/5 – 14/11
  • Patricio Hansen Calabaceros, 930402, FC Peking (Småland), Hageby IF, 31/5 – 1/11

  • Ida Särkimukka, 971023, AC Studenterna, Kiruna FF (Norrbotten), 1/6 – 14/11

  • Max Myrhede, 960316, Teknologkårens IF (Skåne), IFK Motala FK, 1/6 – 1/11

  • Peter Engström, 950718, Ericsbergs GoIF (Södermanland), LiU AIF FK, 1/6 – 14/11

  • Thim Citron, 950416, AC Studenterna, Rottne IF (Småland), 1/6 –

  • Tobias Nyberg, 19981107, AC Studenterna, Ramviks IF (Ångermanland), 2/6 – 14/11

  • Mattias Hyltse, 19970225, Saltängens BK, Visingsö AIS (Småland), 3/6 – 14/11

  • Oscar Torsteinrud, 970406, LiU AIF FK, Ransta IK (Västmanland), 9/6 – 14/11
  • David Gabrielsson, 960813, AC Studenterna, Särö IK (Halland), 8/6 – 14/11
  • Jonathan Törnqvist, 980717, LiU AIF FK, Näsvikens IK (Hälsingland), 10/6 – 14/11

  • Rebecka Gustafsson, 19990905, Linköping BK Tinnis – IK Tun (Södermanland), 17/6 – 14/11

  • Emelie Lindau, 980424, Linköping BK Tinnis – IF Centern (Halland), 28/6 – 14/11

  • Nils Hård af Segerstad, 000505, LiU AIF FK - Gillberga-Lista IF (Södermanland), 2/7-14/11
  • Gagan Askling, 891120, Torpa FF (Småland) - LiU AIF FK, 5/8-14/11
  • Erik Van Leest, 980125, AC Studenterna - Särö IK (Halland), 3/8-14/11
  • Daniel Håkansson, 931217, BK Kenty, Gullabo SK (Småland) 9/8-14/11
  • Cassandra Andersson, 050124, IFK Österåker FK (Stockholm) - Åtvidabergs FF 11/8-14/11
  • Cecilia Lindström, 000405, LiU AIF FK - Västerås SK FK (Västmanland), 18/8-14/11
  • Anders Leufvén, 780324, Malexanders IF - Högsrums FF (Småland), 25/8-14/11
  • Ahmed Bakr Hamada, 050102, Katrineholms SK FK (Södermanland) - Åtvidabergs FF, 27/8-14/11
  • Lukas Odermatt, 050602, Katrineholms AIK - Åtvidabergs FF, 27/8-14/11
  • Tilda Nilsson, 010530, Röstånga IS (Skåne) - AC Stundeterna, 27/8-14
  • Mattius Yousef, 020215, Edessa Syrianska KIF (Stockholm) - IK Adas United, 27/8-14/11
  • Jenny Wallin, 970113, Egnahems BK (Småland) - LiU AIF FK, 31/8-14/11