Spelformsutbildningar på hemmaplan

Spelformsutbildningarna beskriver det viktigaste för ledare att tänka på i varje spelform utifrån lärande och livslångt intresse för fotboll. Utbildningarna ska ses som ett komplement till ordinarie tränarutbildningar och de kräver inga förkunskaper från deltagarna.

Nationella spelformer

Spelformsutbildningarna är anpassade till de nationella spelformerna; 3 mot 3, 5 mot 5, 7 mot 7, 9 mot 9 och 11 mot 11 arrangeras på föreningens hemmaplan. Kurserna är ca. 3 timmar och ger förutsättningarna för respektive spelform utifrån rubrikerna: Spelet - Träningen, Ledarna, Regler och Rekommendationer. (Praktik och Teori). Se spelformerna på bild längst ner i artikeln.

Anmälan

Föreningar som arrangerar utbildningarna får söka ekonomiskt bidrag via Projektstöd.

Viktigt att det är förankrat

i föreningens fotbollsstyrelse.

Anmäl ert intresse här:

https://forms.gle/XcAYjv1DT4nHTQJK6

Kontakt

För frågor om spelformsutbildningarna kontakta:

Stefan Strandberg

Utvecklingskonsulent

stefan.strandberg@idrottostergotland.se