Fotboll i Grundskolan

Östergötlands Fotbollförbund certifierar fotbollsverksamhet även på grundskolenivå.
Avsikten är att säkra kvaliteten vid de grundskolor som erbjuder fotbollsprofil.
Certifieringen gäller områdena:
- Studieplan
- Träning/undervisning
- Instruktör
- Samverkan skola/förening
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Certifierade grundskolor i Östergötland:
- VÄRGÅRDSSKOLAN, Kisa
Ansvariga instruktörer:
Niklas Johansson, 0494-192 37 eller niklas.johansson@kinda.se
Tobias Siverholm, 0494-192 37 eller tobias.siverholm@kinda.se
---------------------
- GROSVADSSKOLAN, Finspång
Ansvarig instruktör:
Tobias Stücki, 070-2501707, tobias.stucki@finspang.se
---------------------
- EKHOLMSSKOLAN, Linköping
Ansvarig instruktör:
Lars Rosell, lars.rosell@linkoping.se eller 070-20 90 830
--------------------
- NAVESTADSSKOLAN, Norrköping
Fotbollslärare:
Mikael Sedman, mikael.sedman@edu.norrkoping.se eller 0708-17 69 59
Anders Wilhelmsson, anders.wilhelmsson@edu.norrkoping.se
-------------------------------
- PROLYMPIA, Norrköping
Kontaktperson, Janne Samuelsson, janne.samuelsson@prolympia.se , 0736-25 13 22.
Fotbollslärare, Stefan Johnsson, 0709-814948
------------------------------
- ARENASKOLAN, Linköping
Kontaktperson/tränare, Stefan Petersson, 0703-000 912, stefan.p.petersson@hotmail.se alt
stefan.p.petersson@linkoping.se
-----------------------------
- ALLÉSKOLAN, Åtvidaberg
Kontaktperson, rektor Mikael Nord, 0120-833 68 alt mikael.nord@atvidaberg.se
Fotbollslärare, Mathias Andersson/Leif Eriksson, 0120-151 45.
x x x x x x x x x x x
Representerar Du en skola som vill bli certifierad?
Kontakta gärna ÖFF:s kansli, 010-476 50 62 eller
dan.elofsson@osterg.rf.se