Hem

Säsongstart 2011

Den sista pusselbiten faller på plats nu i helgen i och med att även distriktsfotbollen startar serieverksamheten - våren har därför definitivt kommit och livet leker igen!

ÖFF:s ordförande Gillis Persson har här ordet:

Det är kul att notera att distriktets stora tidningar lyft fram fotbollen under förbundsserierna på sportsidorna i större omfattning än tidigare. På elitnivån har fokus helt naturligt riktats mot IFK Norrköping, LFC och ÅFF, som alla startat bra.

För min privata del har vårstarten varit något omtumlande, eftersom jag efter 12 år lämnat SvFF:s styrelse som ledamot och i stället övergått till att bli hedersledamot genom Förbundsmötets beslut, vilket gladde mig mycket. Min nya position innebär att jag inte längre deltar i styrelsens sammanträden,men också att jag fortsätter som ordf resp deltagare i ett antal utvecklings- och arbetsgrupper inom SvFF. Mitt fortsatta engagemang och relativt stora kontaktnät hoppas jag skall komma östgötafotbollen till godo. Någon på ÖC:s sportredaktion är tydligen av annan uppfattning, eftersom en rubrik i lördagens tidning basunerade ut att ÖFF fått en ny ordförande. Här hade en förväxling gjorts med ÖIF, vilket framgick av den efterföljande texten, men kaffet fastnade ändå i halsen.

Det är ju inne att tala om hotbilder av olika slag. En sådan är för vår del det aktuella momshotet från EU:s sida, som innebär att Sveriges momsregler skall anpassas till det system som i övrigt gäller inom EU. Detta skulle för idrottens del innebära att idrottsföreningarna måste börja redovisa moms med konsekvenser i form av en ökad administration och för många högre kostnader. Alla föreningar kan aktivera sig och vara med och bilda opinion mot förslaget innan det formella beslutet är fattat. Sök på "Östergötlands Idrottsförbund och SISU Idrottsutbildarna" för att få tips om hur föreningen kan agera.

SvFF:s Tävlingskommitté (TK) har precis skickat ut en skrivelse till distrikten ang en ev förlängning av säsongen för div 2 och div 3. Serierna skulle i så fall börja en vecka tidigare på våren, förlängas en till två veckor på sommaren och avslutas en vecka senare på hösten. Man vill också veta vad vi tycker om att div 3 ombildas till regionala serier under förutsättning att div 2-serierna utökas till 14 lag. Sug på den karamellen! Vår egen TK kommer att processa frågan fram till den 15 maj då vårt svar skall lämnas.

Till hoten mot flera av våra föreningar hör den försämrade ekonomiska situationen bl a till följd av de allt dyrare elräkningarna. Ett sätt att tackla detta problem kan vara att aktivt engagera sig i "klimatsmart förening". Grytgöls IK, Västerlösa GOIF och Slätmons BK har redan fått var sin check från Energifonden för att kunna minska sina elkostnader. ÖIF/SISU kommer att inbjuda till en informationskväll där energifrågorna diskuteras.

Den ansträngda ekonomiska situationen till trots, har glädjande nog samtliga föreningar reglerat sina skulder till ÖFF inför seriestarten.

På anläggningssidan kan vi i övrigt glädja oss åt att IK Östria Lambohov och Linköping Kenty fått bidrag från SvFF:s Anläggningskommitté (AK) för anläggandet av konstgräsplaner liksom Kopparvallen. I det sistnämnda fallet gäller det dessutom en uppvärmd plan.

Avslutningsvis kan jag notera att de yttre förutsättningarna för seriestarten är bättre än på länge med tanke på planernas kvalitet mm. Det man nu vill uppleva är spännande och justa matcher med ömsesidig respekt lagen emellan och mellan spelarna och domarna. Tänk hela tiden på vår slogan - "Bli en fotbollskompis!"

Lycka till!!

Gillis Persson

Ordförande

Dela

Respekt i Fotboll

RiF

ÖFF:s spelarutbildningsläger

Utbildningsläger

Landslagets Fotbollsskola

Landslagets Fotbollskola

Dam-EM 2013

Dam-EM 2013

Fotbollscamp i Sälen

Fotbollsläger i Sälen

En bra affär för klubben

Fotbollens affärer

Idrottslyftet år 5

Idrottslyftet år 5

Sponsrade länkar