Hem

Resumé från Representantskapsmötet

I lördags beslutade Representantskapsmötet på Valla Folkhögskola i Linköping, bl a att inför 2011 avskaffa farmarklubbssystemet på herssidan, efter motioner från Boxholms IF, BK Zeros och IK Östria Lambohov.


Repskapet hade samlat 61 föreningar. 14 motioner hade lämnats in och de behandlades enligt följande:
1) Från futsalklubben CF Xeneizes att SvFF:s SDF utökas med tre regionala förbund. Styrelsens förslag, som bifölls, var att ÖFF uppmanar SvFF att organisera Futsalspel via regionalt seriespel.
2) Från CF Xeneizes att ÖFF kopplar kansliavgift till t ex deltagande i seriespel. Styrelsen yrkade avslag på motion vilket också blev repskapets beslut.
3) Från CF Xeneizes att det är stadgebrott av ÖFF att motarbeta någon av våra idrotter. Styrelsens förslag om avslag bifölls.
4) Från CF Xeneizes om rapport från arbetet med att utreda förutsättningar för Futsal. Styrelsens svar bifölls.
5) Från Mjölby AI FF om att korttidsutvisning blir personlig och att laget får sätta in en ny spelare i stället. Styrelsens svar att beslut fattats om att korttidsutvisning helt tas bort från juniorfotboll men kvarstår i övrigt bifölls.
6) Från Borensbergs IF FK om att särskild reservlagsserie skapas på damsidan. Styrelsens avslag på motionen bifölls.
7) Från Borensbergs IF FK om att seriesystemet på damsidan ska omfatta två div 4-serier och två div 5-serier. Styrelsens avslag på motionen bifölls. (När damlagsserierna senare fastställdes innebar det två div 4-serier och tre div 5-serier bl a beroende på att 15 nya damlag anmälts till seriespel sedan motionssvaret skrevs.)
8) Från Borensbergs IF FK om att max 3 spelare från senaste A-lagsmatchen får spela i B-laget. Styrelsen yrkade avslag på motionen vilket också bifölls.
9) Från IFK Wreta Kloster om att en serie Div 5 Junior införs på flicksidan. Styrelsens avslag på motionen bifölls.
10) Från FC Innerstan att avskaffa tredomarsystemet i div 5. Styrelsens avslag på motionen bifölls.
11) Från FC Innerstan om att utöka antalet avbytare från tre till fem i div 4,5 och 6. Styrelsen yrkade avslag på motionen men repskapet tyckte annorlunda och biföll motionen.
12) Från Mjölby AI FF om att införa begränsningar i reglementet för - Farmarklubbar. Styrelsen poängterade i sitt svar att på damsidan accepteras inga undantag enligt SvFF. För herrsidan hänvisades till svar på motion nedan från Boxholms IF och BK Zeros. MAI accepterade detta.
13-14) Från IK Östria Lambohov att farmarklubbssystemet slopas och att rak seriepyramid införs. Från Boxholms IF och BK Zeros att antingen ta bort rätten att bilda Farmaravtal men om inte detta bifölls att förändra befintligt regelverk. Styrelsens svar var att behålla Farmarklubbsavtal under 2010 men att göra vissa förändringar görs. Efter votering blev beslutet att avskaffa Farmarklubbsavtal från 2011 på distriktsnivå i Östergötland.

Serieindelning

Efter repskapets behandling av motionerna och kaffepaus drog arbetet med serieindelning i gång och efter ett par timmars intensivt diskuterande kunde man enas om förslag för samtliga serier. Största diskussionen blev det om de fyra Klass 3-serierna där Norra och Östria serierna stöptes om ganska rejält.

ÖFF lottar nu serierna inom den närmaste veckan och lottningarna läggs ut på hemsidan successivt inför spelordningsmötet den 20 mars.

Östergötlands Fotbollförbund
Bengt Samuelsson

Dela

Respekt i Fotboll

RiF

ÖFF:s spelarutbildningsläger

Utbildningsläger

Landslagets Fotbollsskola

Landslagets Fotbollskola

Dam-EM 2013

Dam-EM 2013

Fotbollscamp i Sälen

Fotbollsläger i Sälen

En bra affär för klubben

Fotbollens affärer

Idrottslyftet år 5

Idrottslyftet år 5

Sponsrade länkar